Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Skuteczne środki w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są znaczącym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez Tiofanat metylowy 500 sc i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, bo tylko w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ochronić potencjał plonu. Zastosowanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie może pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - wskazane działania ochronne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest niejednokrotnie bardziej skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża należałoby się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej znaczących, które warto zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma właściwie ogromne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu mogą powodować nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne typu fungicydy w pszenicy. Jest to zwłaszcza prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości lub ewentualnie tolerancji na główne szkodniki i choroby, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo istotnych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto również zabiegi fungicydowe zwrócić uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma ochrony.